Vedran Radenović

Piše: Vedran Radenović

SARAJEVO – Uz podršku opštine Stari Grad Sarajevo održana je prva radionica u okviru projekta “Budimo ekološki odgovorni – reciklirajmo tekstilni materijal“, Srednje škole za tekstil, kožu i dizajn Sarajevo.

Mladi iz Osnovne škole Saburina i Osnovne škole Edhem Mulabdić okupili su se pod mentorstvom stručnih edukatorica i uz podršku iskusnih profesorica.

Kroz praktične vježbe, mladi su savladali tehnike poput šivanja, oslikavanja tekstila bez šablona te primjene raznovrsnih ukrasnih elemenata. Njihova kreativnost pretvorila je stare majice i tkanine u predivne komade nakita, torbi, nesesera i drugih unikatnih predmeta.

Ova radionica nije samo bila prilika za stvaranje, već je predstavljala i korak prema očuvanju okoliša. Recikliranje tekstilnih materijala postao je trend i važan dio borbe protiv prekomjerne potrošnje i zagađenja. Učenici su usvojili nove vještine, ali postali i ambasadori održivog života.

Članak možete pogledati na linku.