Danas, 27. oktobra 2023. godine, obilježen je Nacionalni dan svjesnosti o bibliotekama u Bosni i Hercegovini pod motom “Zelene biblioteke”. Zelena i održiva biblioteka je biblioteka koja uvažava ekološke, ekonomske i društvene aspekte održivosti. Povodom obilježavanja Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama Rektorat Univerziteta u Sarajevu je organizirao Okrugli sto pod nazivom “Biblioteke i kolekcionari”. Prema riječima biliotekarke naše škole Emine Popare-Užičanin, ovaj događaj dao je uvid u bogatstvo i važnost knjiga, istražujući odnos između knjiga i njihovih vlasnika, kao i doprinos kolekcionara bibliografskom naslijeđu. Cilj ovog Okruglog stola je bio podsjetiti na važnost učešća biblioteke u izgradnji društva znanja, te dublje razumijevanje uloge biblioteka i kolekcionara u očuvanju kulturne baštine.Na Okruglom stolu svoje stručno znanje i iskustvo kroz izlaganja podijelili su prof. dr. Asim Zubčević (Univerzitet u Sarajevu), dr. sci. Enes Kujundžić, mr. Narcisa Puljek-Bubrić (Bošnjački institut – Fondacija Adila Zulfikarpašića) i Ejla Ćurovac, MA (Gazi Husrev-begova biblioteka).Obilježavanje Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama se realizira kao nastavak aktivnosti iz projekta ERASMUS+ Capacity Building in Higher Education (CBHE) – “Library Network Support Services (LNSS): Modernising libraries in Western Balkan countries through staff development and reforming library services” (Umrežena biblioteka – službe podrške: Modernizacija biblioteka u zemljama Zapadnog Balkana kroz razvoj osoblja i reforma bibliotečkih usluga).